(Nie)boska (nie) komedia – Recenzja gry Indika

“Gra Indika” przenosi graczy w alternatywną wersję Rosji w XIX wieku, gdzie wcielają się w postać zakonnicy zmagającej się z diabelskim głosem w swojej głowie. Wiem, jestem spóźniony – jest już cała masa recenzji, które ukazują jej złożoność oraz bogactwo tematów, jakie podejmuje.

Na pierwszy rzut oka gra wydaje się być klasyczną przygodówką z elementami narracji, ale pod powierzchnią kryje wiele głębszych kwestii filozoficznych. Recenzje podkreślają, że historia Indiki toczy się w świecie pełnym przeciwieństw, gdzie analizowane są takie tematy jak dobro i zło, kontrola i pokusa, wiara w Boga oraz grzech. Gra prowadzi graczy przez serię wydarzeń, które zmuszają ich do refleksji nad moralnością i ludzką wolą.

Niezwykłe jest to, że Indika wykorzystuje różne style graficzne, aby podkreślić różne aspekty historii. Od pikselartowych minigier po realistyczne, szczegółowe otoczenie, gra oferuje wizualne doznania na różnych płaszczyznach. Świat gry, osadzony w alternatywnej wisji Rosji u schyłkiu XVIII wieku, pełen jest detalów i zachwycających widoków, które wspierają narrację i budują niesamowitą atmosferę. Znajdziemy wiele autentycznych świętych obrazów, dzieł sztuki i autentycznych domostw oraz świątyń. Między nimi gra też nie powstrzymuje się przed ukazaniem kontrastu – biedne chatki i ociekające złotem ołtarze.

Jednakże, choć opowieść “Indika” jest głęboka i intrygująca, nie wszystkie elementy gry spotkały się z pozytywnym przyjęciem. Recenzje zauważają, że rozgrywka często wydaje się monotonna i wolna, a niektóre sekcje gry mogą być uciążliwe dla graczy, szczególnie jeśli oczekują oni dynamiczniejszych przeżyć. Ponadto, niektóre z mechanik gry, takie jak drzewo umiejętności, które w rzeczywistości nie ma wpływu na rozgrywkę, mogą być postrzegane jako niepotrzebne lub bezcelowe. Ale taka ma być ta gra. To tylko pokazuje że recenzenci albo gry nie ograli (a trwa tylko ok. 4 godziny) albo jej nie zrozumieli.

Mimo tych niedociągnięć, “Indika” wciąż zdobywa uznanie za swoją oryginalność, głęboką narrację oraz artystyczną stronę wizualną. Dla graczy poszukujących gier z mocną historią i filozoficznymi refleksjami, “Indika” może stanowić fascynujące doświadczenie, mimo pewnych ograniczeń w rozgrywce. Najważniejsze jest to, że to nie jest “symulator chodzenia”. A historia ma wystarczająco zwrotów akcji i ciekawych motywów aby zainteresować nas na cały wieczór grania.

Leave a Reply